A Keresés mezőtípust használjuk olyan adatok kiválasztásra, amelyeket már más funkcióval felvettünk a sERPába; ilyenek pl.a törzsadataink. A Kereső mezők jobb oldalán felvétel és módosítás üzemmódban - egyéb funkciófüggő tiltó paraméterek nélküli esetben - legördítő nyilacska található, amelyre rákattintva megjelennek a választási lehetőségeink. A kereső mezők jellegzetessége, hogy nem lehet szabadon beírni a tartalmukat, hanem ki kell választani a feljövőkből a megfelelőt, vagy kézzel (beillesztéssel CTRL+V)) teljesen pontosan meg kell adni a megfelelő karakterláncot.
Közös jellemzőjük ezeknek az adatmezőknek, hogy a mező végén található egy gépkapocs jel is, amivel elindul az adott adat beviteli funkciója.
Nézzük egy példával, a vevőszámla bevitelkor a Vevő kód és név mezője támogatja az ügyfél kiválasztás, keresést:
- Ügyfél keresés a vevőszámlában -
Az adatok kezelését a jobb egérgombbal hívható Felbukkanó menü további parancsai is segítik:
- A Keresés mezők legördülő menüje -
A Lenyitás (Ctrl+Down) paranccsal a mező alatt egy kis ablakban felsorolja a program a választható értékeket a mező tartalmától kezdően. Lenyitáskor a kiemelt adatmezőinken megjelenik egy További adatok kisablak. Részletes leírás a Egyedi keresések fejezetben leírt keresések További adat leírásokban találhatók.
A Szűrési feltétel (Shift+Alt+Down) választás esetén, amennyiben az adatokból való választáshoz további támogatást nyújt a program, akkor feljön egy szűrő ablak, amelynek a mezőiben megadhatók a szűrési igényeknek megfelelő adatok. Amennyiben nincs ilyen szűrés támogatás beépítve a funkcióba, akkor a SHIFT+F4 billentyűkombinációnak megfelelő hatást érünk el, azaz a mezőbe kézzel beírt kód, szöveg, vagy azonosító részletnek megfelelő szűréssel kerül legördítésre az ablakocska, amelyben a billentyűzet fel/le nyilaival, vagy a PgUp/PgDn, vagy a Home/End billentyűkkel navigálhatunk. A mezőre kattintás a kiválasztott karakterlánc mezőbe emelésével egyidejűleg megszünteti a további szűrést.
Rész szerinti szűrés (Shift+Alt+Down vagy Shift+F4) esetén azok a tételek jelennek meg, amelyek tartalmazzák a mezőben megadott karakter részletet. Rész szerinti szűrés a Shift+F2 billenytűvel is elérhető.
Az Utolsó szűrés (Ctrl+Alt+Down) hatására a legutoljára szűrési feltétel jelenik meg.
Ha a keresőablak Szűrés, Utolsó szűrés vagy Rész szerinti szűrés paranccsal lett lenyitva, és megadtak szűrést, akkor lenyitott állapotban tölcsér jelű gomb rajzolódik ki a háromszög jelű gomb helyett, hogy mutassa a szűrés tényét.
Előző érték (Up) a keresőablakban lévő értékhez képest a előző (a szűrésnek is megfelelő) tételre lép.
A Következő érték (Down) a keresőablakban lévő értékhez képest a következő (a szűrésnek is megfelelő) tételre lép.
A Kivágás (Ctrl+X) paranccsal az adatmező tartalma vágólapra másolódik és az adatmezőből törlődik.
A Másolás (Ctrl+C) paranccsal az adatmező tartalma vágólapra másolódik.
A Beillesztés (Ctrl+V) paranccsal a vágólapra másolt tartalom beilleszthető az adatmezőbe.
A Törlés (Del) paranccsal a mező tartalma törlődik.
Az Összes kijelölése (Ctrl+J9) paranccsal az adatmező tartalma kijelölésre kerül. (A megszokott Ctrl+A kijelöléstől eltérő funkcióbillentyűvel indítható, mert azt az értékadás használja a dátumokon.)
A Kezdőérték a személy adatok keresését támogatja, a kisablakban beállítható, hogy a személy mezőkben (saját ügyintéző, aláíró, stb...) a bejelentkezett felhasználó beajánlásra kerüljön. A beállítás a funkció újraindításkor lép érvénybe. Hasznos pl. a saját bizonylatok szűrésekor.
A Mezőtörténet (mezőszintű módosítási napló) paranccsal elindítható egy külön kisablakban a módosítási napló lekérdezése, ami Módosítás és Lekérdezés üzemmódban megmutatja az adatmező előző tartalmát is.
Azoknál az adatmezőknél, melyek faszerkezetben is megjeleníthetők, az adatmezők végén megjelenik a lenyitás mellett a három pontos ikon, ennek megnyomásával az adatok kereshetők fa nézetben is: