Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Számvitel > Főkönyv

A modul áttekintése

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Rövid áttekintés

Online feladás

A modul egyik legfontosabb jellemzője az on-line feladás, azaz ha egy bizonylat az analitikában szerepel, és ki is van kontírozva, akkor az a főkönyvön is megjelenik. Mivel az analitikákban a bizonylatok felvételekor elérhető, hogy azok (akár automatikusan) kontírozásra kerüljenek, így azok azonnal fel is adódnak. Nincs szükség kézzel történő feladásra. Ezért a sERPa beüzemelésekor a könyvelő egyik legfontosabb feladata az, hogy az analitikákban a főkönyvi szám ajánlásokról gondoskodó paraméterező funkciókban hozza létre a szabályrendszereket. Az analitikák fő funkcióinak vannak vezérlőfunkciói, például a vevőszámla funkció működését determinálja a vevőszámla paraméter funkció.

A programban lehetőség van gazdasági esemény vezérelt bizonylatfelvételre is. Ha a cég gazdasági eseményeit számba veszik és a törzsbe rögzítik, azokat használhatják a felhasználók a különböző modulokban sémaként. Ez egyrészt megkönnyíti a bizonylatok felvételét, másrészt a kontírozást is egyszerűsíti.

 

Eltérő üzleti évek

Az üzleti évnek nem szükséges egybe esnie a naptári évvel, hanem tetszőlegesen megadható annak nyitó és a záró dátuma.

 

Könyvelés több devizanemben

A könyvelés egyszerre több devizanemben is történhet, így nem csak forintos, hanem eurós (vagy más devizanemű) mérlegek is készíthetők.

 

Költséghely - költségviselő könyvelés

A főkönyvi számok mellett költséghelyre, témaszámra és pozíciószámra is lehet könyvelni, valamint lehetőség van a másodlagos könyvelésre is. (Elsődleges 5-ös, másodlagos 6-os, 7-es / Elsődleges 6-os, 7-es, másodlagos 5-ös.)

 

Analitikák időszakonkénti lezárása

A megelőző időszakba történő visszanyúlások analitikánkénti lezárási dátumok megadásával küszöbölhetők ki. A lezárt időszak visszanyitása jogosultsághoz kötött és naplózott. Mérleg beadása után egy speciális dátum mezővel minden felhasználó elől elzárhatjuk a korábbi adatok módosításának, ezáltal a főkönyv változásának a lehetőségét.

 

Főkönyv - analitika egyeztetés

A főkönyv - analitika egyeztetésekhez a képernyős lekérdezések nyújtanak segítséget, amelyekben kapcsolódó funkcióval lehet a főkönyvi adatok mögé nézni egészen az analitikába felvett bizonylat megtekintéséig. A főkönyvi kivonat lekérdezés sorairól indítható a főkönyvi karton lekérdezés, ahonnan az analitikában szereplő bizonylatig lehet eljutni.

 

Feladatlan bizonylatok kimutatása

Az audit lista segítségével analitikánként kimutatható, hogy mely bizonylatok nincsenek kikontírozva, vagy melyek vannak hibásan kontírozva.

 

Vegyes könyvelés

A vegyes könyvelésben tetszőleges számú tartozik sorral szemben könyvelhetünk tetszőleges számú követel sort. A ciklikusan ismétlődő vegyes könyvelésekre sablonok vehetők fel, amelyek segítségével gyorsan felvehetők a vegyes tételek.

 

Költségek felosztása

A közvetett költségek valamilyen arányban (jellemzően árbevétel arányosan) történő szétosztására a főkönyvi megosztás funkcióban van lehetőség, ahol beállítható fix százalékos arány, vagy megadható az is, hogy mely főkönyvi számokra történt könyvelések arányában történjen a szétosztás. Tetszőleges számú megosztási szabály hozható létre. A hónapok utolsó napjára egy külön megosztás analitikán kerülnek lekönyvelésre ezek a költségmegosztások.

 

Főkönyvi tervezés

A tervadat funkcióban megadható, hogy egy főkönyvi számra / témára / költséghelyre / pozíciószámra / ügyfélre, milyen dátumra, milyen összeget tervezünk. Ez a terv a főkönyvi listákban jelenik meg, ha azokat terv / tény összehasonlítás üzemmódban indítjuk el.

 

Különböző kimutatások

A főkönyvi kimutatások egy összegző nevű funkcióban hozhatók létre. Itt a felhasználók létrehozhatják a saját szükséges jelentési sablonjaikat. Soronként és oszloponként meghatározhatják, hogy a jelentésben mely főkönyvi adatok jelenjenek meg. Ezt követően ezekkel a sablonokkal tudják kinyomtatni a főkönyvi jelentéseiket.

 

Egyéb

A számviteli alapelvek, melyeket minden vállalkozásnak követnie kell, és amelynek követését a program az analitikus és szintetikus nyilvántartásokkal támogatja, megfogalmazásra kerültek a számvitelről szóló törvényben. Ez összhangban van a GAAP (Generally Accepted Accounting Principles) által megfogalmazottakkal. Ezek:

a vállalkozás folytatásának elve

a teljesség elve

a valódiság elve

a világosság elve

a következetesség elve

a folytonosság elve

az összemérés elve

az óvatosság elve

a bruttó elszámolás elve

az időbeli elhatárolás elve

a tartalom elsődlegessége a formával szemben elve

a lényegesség elve

a költség-haszon összevetésének elve

US GAAP

Címszavakban

On-line könyvelés az analitikákból.

Tetszőleges naptári napokkal megadható üzleti év.

Könyvelés a forinton kívül tetszőleges devizanemben is.

Költséghely, Témaszám, Pozíciószám kezelése.

Költségnem / költséghely könyvelés (Elsődleges ötös, másodlagos 6-os hetes / Elsődleges 6-os hetes, másodlagos 5-ös).

Vegyes könyvelési naplókon keresztül vegyes könyvelések. Könyvelési sablonok használata.

Mérleg és eredménykimutatás, tetszőleges főkönyvi adatgyűjtések megjelenítése listákon és lekérdezésekben is.

Főkönyvi tervadatok felviteli lehetősége.

Audit lista a főkönyv analitika ellenőrzésekre.