Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Leírás

Külön ablakban megjeleníti a kijelölt feladat anyagszükségletét.

Környezetérzékeny menüből és menüszalagról is elérhető művelet, melynek segítségével az ütemezést végző felhasználó számára a program megjeleníti a kijelölt feladathoz szükséges anyagok azon adatait, amelyek alapján döntést tud hozni az ütemezésről ezáltal javítva az erőforrások kihasználását, a hatékonyabb termelést. Az ablak mindig annak a feladatnak az adatait tartalmazza, amelyik ki van jelölve. Ha más feladatot jelölünk ki, akkor az ablak nem záródik be, hanem frissülnek benne az értékek.

Anyagszükséglet

A táblázatban szereplő adatokkal a feladat (munkalapművelet) anyagszükséglete tekinthető át.

A táblázat oszlopai:

Alapanyag típus

A feladatban (munkalapművelet) megadott alapanyag típus.

Termék kód

A feladatban (munkalapműveleten) felvett alapanyag kódja.

Termék név

A feladatban (munkalapműveleten) felvett alapanyag neve.

M.e. (Mennyiségi egység)

A feladatban (munkalapműveleten) felvett alapanyag mennyiségi egysége.

Tervezett

A feladatban (munkalapműveleten) szereplő alapanyag tervezett mennyisége.

Jelentett

A gyártás tényadatainak rögzítésével felvett, a feladathoz (munkalapművelet) felhasznált tényleges anyagmennyiség.

Hátralék

A feladathoz (munkalapművelethez) még felhasználandó anyagmennyiség (a tervezett anyagfelhasználás és a jelentett anyagfelhasználás különbsége).

Foglalt

A Feladat (munkalapművelet) alapanyagigényéhez kapcsolt Feladatra rendelés tétel vagy Belső rendelés tétel számára diszponált (beleértve a komissiófoglalt mennyiséget is) és más rendeléseken (Termelésből rendelés, Belső rendelés, Szállítórendelés vagy Készletre rendelés) a Feladatra rendelés tételre vagy a Belső rendelés tételre foglalt mennyiségek összege.

Hiányzó

A Feladat (munkalapművelet) alapanyagigényéhez a Hátralék (még felhasználandó) és a Foglalt (diszponálással, foglalással már biztosított) anyagmennyiség különbsége.

Egyenleg

Fejlesztés alatt.

Várható rendelkezésre állás dátuma

A dátumot az anyagigényhez kapcsolt rendelésből és beállítástól függően a kiszolgáló raktár vagy a kiszolgáló raktár és az alapanyag raktárak készleteinek figyelembe vételével határozza meg a program.

Ha az anyagigényhez kapcsolt rendelés, illetve a hozzá kapcsolt egyéb rendelések diszponálásain, foglalásain, visszaigazolásain szereplő mennyiségek kielégítik a még hiányzó alapanyag igény mennyiséget, akkor az ugyanígy kalkulált dátumot adja meg a program. Amennyiben ez a mennyiség kevesebb a hiányzó mennyiségnél, úgy a raktárak jelenlegi és jövőbeli szabad készletei kerülnek megvizsgálásra és a rendszer az így meghatározott dátumot jeleníti meg.

Idő

A várható rendelkezésre állás (előző mező) időpontja.

Raktár kód

Annak a raktárnak a kódja, ahonnan a hiányzó mennyiség rendelkezésre fog állni.

Amennyiben az anyagigényhez rendelés kapcsolódik, úgy az azon szereplő raktár jelenik meg.

Ha nincs rendelés, akkor a Termelés paraméter / Anyag és bérmunka igénylés fülön a munkalap sorozathoz - és esetlegesen az anyag termékkategóriája alapján - megadott Kiszolgáló raktár jelenik meg.

Ha nincs ez sem beállítva, akkor a munkalapművelethez a Művelet / Készletkezelés fülön beállított mozgásnemnél megadott alapértelmezett raktár kerül ide.

Raktár név

Az előző mező szerinti raktár neve.

 

Tervezett készletváltozás

A Tervlap táblázatban az Anyagszükséglet grid aktuálisan kiválasztott során szereplő anyag aktuális készlete és várható készletmozgásai szerepelnek.  

A táblázat oszlopai:

Dátum

A készletváltozás dátuma.

Készlet típusú tételen a napi dátum (dátuma megegyezik az adatok betöltésének időpontjával.)

Rendelés típusú tételek esetén a diszponálások, foglalások, visszaigazolások kalkulált utolsó dátuma.  

Időpont

A készletváltozás időpontja a készletváltozás típusainak megfelelően, a Típus mező leírásban részletezett módon.

Típus

A Készletváltozás lehetséges típusai, az időpontok és a mennyiségek meghatározásával:

 

Szabad készlet

A pillanatnyi szabad készlet, időpontja és mennyisége megegyezik az adatok - utolsó (indítás, újratöltés vagy mentés [a későbbiekben betöltés]) - betöltésének időpontjával és mennyiségével.

Készletre rendelés

A készletre rendeléseket igényként kezeljük, a rendelések közötti kapcsolatok és foglalt mennyiségek meghatározásához használjuk.

A készletre rendelés hasonlít a belsőrendelésre, az alábbi eltérésekkel:

- lehet csak igényt támasztó vagy csak igényt kiszolgáló rendelés is,

- az igényt támasztó és az igényt kiszolgáló lába is ugyanarra a raktárra - a készletre rendelésben megadott raktárra - mutat;

Az igényt támasztó lába kapcsolódhat Szállító rendeléshez, Termelésből rendeléshez és Belső rendeléshez.

Az igényt kiszolgáló lába kapcsolódhat Vevőrendeléshez, Feladatra rendeléshez és Belső rendeléshez. Ezen kapcsolatok rendelés foglaláson keresztül valósulnak meg.

Készletmozgás időpontját és mennyiségét a hozzá kapcsolódó rendelések rájuk jellemző időpontjai és mennyiségei határozzák meg.

Készletre rendelés alatt részletes leírás olvasható.

Szállító rendelés

Azok a szállítórendelések jelennek meg, melyek visszaigazolása nem kötelező (a sorozat beállítás alapján), tehát automatikusan visszaigazolódnak, vagy a visszaigazolás kötelező és van visszaigazolásuk.

A szállítórendelés mennyiségét más rendelések foglalhatják. 

Ennek alapján az ő számára érkező mennyiségek szétosztásra kerülnek az őt foglaló rendelések számára a rendelés foglalások ID szerinti sorrendjében. A le nem foglalt mennyiségek szabad készletre kerülnek.

A szállítórendelés visszaigazolásainak időpontjai és mennyiségei az őt foglaló rendelések felé tovább gördülnek azok rendelkezésre állásának megállapításához.

Termelésből rendelés

Azok a termelésből rendelések jelennek meg, melyek visszaigazolása nem kötelező (a sorozat beállítás alapján), tehát automatikusan visszaigazolódnak, vagy a visszaigazolás kötelező és van visszaigazolásuk.

Ezen típus alatt csak azok a Termelésből rendelések jelennek meg, amik még nem kapcsolódnak feladathoz (munkalaphoz).

A termelésből rendelés mennyiségét más rendelések foglalhatják. 

Ennek alapján az ő számára érkező mennyiségek szétosztásra kerülnek az őt foglaló rendelések számára a rendelés foglalások ID szerinti sorrendjében. A le nem foglalt mennyiségek szabad készletre kerülnek.

A termelésből rendelés visszaigazolásainak időpontjai és mennyiségei az őt foglaló rendelések felé tovább gördülnek azok rendelkezésre állásának megállapításához.

Késztermék bevételezés

Ha a szükséges alapanyagot saját gyártásban (is) előállítjuk, akkor az ilyen munkalapok késztermék bevételezései jelennek meg ezen típus alatt.

A készletmozgás mennyisége egyezik a gyártó munkalap Gyártandó mennyiségével (Munkalap / Általános fül).

A készletmozgás időpontja

- amennyiben a késztermék munkalapjának késztermék bevételezés művelete már ütemezett, úgy annak a Tervezett termék bevételezés időpontja;

- amennyiben még nincs ütemezve és a munkalaphoz kapcsolódik termelésből rendelés, úgy annak a kért szállítási határideje;

- amennyiben még nincs ütemezve és nincs hozzá kapcsolt termelésből rendelés, úgy a készletváltozás időpontja üresen marad.

Melléktermék bevételezés

Ha a szükséges alapanyag saját gyártás melléktermékeként (is) előáll, akkor az ilyen munkalapok melléktermék bevételezései jelennek meg ezen típus alatt.

A készletmozgás mennyisége egyezik a gyártó munkalap mellékterméket keletkeztető műveletén szereplő melléktermék mennyiséggel (Munkalap / Művelet / Melléktermék grid / Tervezett mennyiség).

A készletmozgás időpontja

- amennyiben a melléktermék munkalapjának melléktermék bevételezés művelete már ütemezett, úgy annak a Tervezett termék bevételezés dátuma;

- amennyiben még nincs ütemezve, úgy a készletváltozás időpontja üresen marad.

Belső rendelés

Azok a belső rendelések, amik nincsenek munkalaphoz kapcsolva (pl. szerviz, logisztika igényei miatt van a rendszerben).

Ha a rendelés mennyiségét rendelés foglalások biztosítják, úgy azok mennyigése kerül a mennyiség mezőbe; ha a mennyiség szabad készletből érkezik, akkor a rendelés mennyisége jelenik meg a soron.

Időpontja a belső rendelés kért szállítási határideje, illetve a rendelés foglalásokkal kapcsolódó rendelések visszaigazolásai közül a legkésőbbi dátum (időpont=00:00).

(Mivel a belső rendelésnek nincs visszaigazolása, ezért ún. technikai visszaigazolást használunk, amelynek dátuma a kért szállítási határidő.)

A belső rendelés közvetítő funkciója abban is megnyilvánul, hogy nem csak ő foglal más rendelésekből mennyiséget, hanem az ő mennyiségéből is foglalnak más rendelések. Ennek alapján az ő számára érkező mennyiségek szétosztásra kerülnek az őt foglaló rendelések számára a rendelés foglalások ID szerinti sorrendjében.  A le nem foglalt mennyiségek szabad készletre kerülnek.

Vevő rendelés

Azok a vevőrendelések jelennek meg, melyek visszaigazolása nem kötelező (a sorozat beállítás alapján), tehát automatikusan visszaigazolódnak, vagy a visszaigazolás kötelező és van visszaigazolásuk.

A vevőrendelés mennyiségét diszponálással biztosíthatjuk, illetve más rendelések is kiszolgálhatják, mint Szállítórendelések, Termelésből rendelések vagy Belső rendelések. Ezen kapcsolatok rendelés foglaláson keresztül valósulnak meg.

Amennyiben a vevőrendelés mennyisége diszponálva van, a készletmozgás időpontja az adatok betöltésének időpontja, mennyisége a diszponált mennyiség.

Ha a vevőrendelés teljesítését más rendelésekkel biztosítjuk, úgy a készletmozgás időpontját és mennyiségét a hozzá kapcsolódó rendelések rájuk jellemző dátumai és mennyiségei határozzák meg (időpont = 00:00).

Ezen kapcsolatok rendelés foglaláson keresztül valósulnak meg.

Feladatra rendelés

Azok a feladatra rendelések, amik nincsenek feladathoz (munkalap művelethez) kapcsolva (pl. szerviz, logisztika igényei miatt van a rendszerben). 

Ha a rendelés mennyiségét rendelés foglalások biztosítják, úgy azok mennyigése kerül a mennyiség mezőbe; ha a mennyiség szabad készletből érkezik, akkor a rendelés mennyisége jelenik meg a soron.

Időpontja a feladatra rendelés kért szállítási határideje, illetve a rendelés foglalásokkal kapcsolódó rendelések visszaigazolásai közül a legkésőbbi dátum (időpont = 00:00).

(Mivel a feladatra rendelések esetén nem használja a rendszer a normál visszaigazolást, ezért ún. technikai visszaigazolást használunk, amelynek dátuma a kért szállítási határidő.)

Alapanyag kihelyezés

Mennyisége a Munkalap / Művelet / Általános fül / Alapanyag grid / Tervezett mennyiség értéke.

A feladat (munkalap művelet) már ütemezve van, akkor Tervezett alapanyag kiadás időpontja, ami feladat tervezett kezdés dátumával megegyezik.

Ha a feladat (munkalap művelet) nincs ütemezve és a munkalap művelet Alapanyag gridben az anyaghoz van belső rendelés, akkor annak a kért szállítási határideje, illetve a rendelés foglalásokkal kapcsolódó rendelések visszaigazolásai közül a legkésőbbi dátum kerül a készletváltozás időpontjába (időpont = 00:00).

(Mivel a belső rendelésnek nincs visszaigazolása, ezért ún. technikai visszaigazolást használunk, amelynek dátuma a kért szállítási határidő.)

Amennyiben nincs belső rendelés, akkor a készletváltozás időpontja üresen marad.

Alapanyag felhasználás

Mennyisége a Munkalap / Művelet / Általános fül / Alapanyag grid / Tervezett mennyiség értéke.

Ha a feladat már ütemezve van, akkor Tervezett alapanyag kiadás időpontja, ami a feladat tervezett kezdés időpontjával megegyezik.

Ha a feladat (munkalap művelet) nincs ütemezve és a munkalap művelet Alapanyag gridben az anyaghoz van feladatra rendelés, akkor annak a kért szállítási határideje, illetve a rendelés foglalásokkal kapcsolódó rendelések visszaigazolásai közül a legkésőbbi dátum kerül a készletváltozás időpontjába (időpont = 00:00). 

(Mivel a feladatra rendelés esetén nem használja a rendszer a normál visszaigazolást, ezért ún. technikai visszaigazolást használunk, amelynek dátuma a kért szállítási határidő.)

Amennyiben nincs feladatra rendelés, akkor a készletváltozás időpontja üresen marad.

A diszponálások foglalásokként viselkednek, azzal, hogy nem rendelésből, hanem készletből foglalnak mennyiséget, időpontjuknál pedig az Ütemezés adatrendszer betöltés időpontja jelenik meg. Egyébiránt úgy működnek, mint a rendelés foglalások. Amennyiben egy rendeléshez rendelésfoglalások és diszponálások (készletből foglalások) is kapcsolódnak, úgy erre a helyzetre is igaz, hogy mindezek közül a legkésőbbi időpontját vesszük figyelembe.

Rendelés

Készletre rendelés, Szállító rendelés, Termelésből rendelés, Belső rendelés, Vevő rendelés, Feladatra rendelés készletváltozás esetén a rendelés bizonylatszáma.

Ha Késztermék bevételezés, Melléktermék bevételezés, Alapanyag kihelyezés, Alapanyag felhasználás készletváltozásokhoz rendelés is tartozik, akkor annak a rendelésnek a bizonylatszáma.

Feladat

Késztermék bevételezés, Melléktermék bevételezés, Alapanyag kihelyezés, Alapanyag felhasználás készletváltozások esetén a hozzátartozó feladat bizonylatszáma.

 

Mennyiség

A bizonylaton szereplő készletváltozás mennyisége, amely az egyes készletmozgás típusok, hozzájuk kapcsolódó diszponálások, rendelésfoglalások, visszaigazolások szerint alakul a Típus mező leírásban részletezett módon.

pl.  

Diszponált / foglalt

 

Várható készlet

A mennyiségek göngyölítésével számolt egyenleg.  

Várható szabad készlet

 

Raktár kód

A készletváltozáshoz tartozó raktár kódja.

Amennyiben a készletváltozás egy rendelés, úgy az azon szereplő raktár kódja.

Anyagkihelyezés / Anyagfelhasználás esetén, ha nincs rendelés, akkor a Termelés paraméter / Anyag és bérmunka igénylés fülön a munkalap sorozathoz - és esetlegesen az anyag termékkategóriája alapján - megadott Kiszolgáló raktár jelenik meg.

Késztermék bevételezés, Melléktermék bevételezés, Alapanyag kihelyezés, Alapanyag felhasználás, esetén ha az előbbiek szerint nem állapítható meg a raktár, úgy a munkalapművelethez a Művelet / Készletkezelés fülön beállított mozgásnemnél megadott Ajánlott raktár kerül ide.

A mező alapértelmezetten nem látható. A táblázat fejlécére jobb egérgombbal kattintva az Oszlopok menüpontot kiválasztva lehet megjeleníteni.

Raktár név

Az előző mező szerinti raktár neve.

A mező alapértelmezetten nem látható. A táblázat fejlécére jobb egérgombbal kattintva az Oszlopok menüpontot kiválasztva lehet megjeleníteni.