A vámhatározatok kezelését a következőképpen oldhatjuk meg a sERPa programban.
(2005.07.01. utáni beállítások, az EU-n kívüli beszerzésekre vonatkozóan.)
A vámhatározatokat szállítószámlaként rögzítjük a programban.
Ehhez a szállítószámla paraméterek között vegyünk fel külön sorozatot (VPOP), a számla típusok között elegendő a Normált engedélyezni, A tétel típusok közt szintén a normált (vagy a cikk illetve szolgáltatás típust, ha terméktörzsben felvesszük a határozat tételeit). Elszámolási számlaként adjuk meg a VPOP elszámolási számlát (pl.: 4651). Ezen kívül az ÁFA főkönyvi szám fülön beállíthatjuk, hogy a VPOP áfa egyéb típushoz a 4652 főkönyvi számot lehessen csak kiválasztani.
Az előre befizetett vámbiztosítékot egy technikai bankszámlán keresztül könyveljük. Erre azért van szükség, mert a számlaként lekönyvelt határozatban szereplő áfa akkor válik visszaigényelhetővé, ha pénzügyileg is rendezésre kerül, ezt pedig a banki kiegyenlítés jelenti rendszerünkben.
Vegyünk fel egy pénzintézetet amelyhez a vámbiztosíték elszámolása tartozni fog, pl.: Technikai számlák.
A bankszámlák közé vegyük fel az imént felvett pénzintézethez egy bankszámlát pl.: Vámbizt. kóddal. Devizaként HUF-ot adjunk meg, a főkönyvi szám a vámbiztosíték elszámolási számla (pl.: 4659)
A főkönyv pénzügyi év feladás fülén két főkönyvi szám vonatkozik az VPOP által kivetett áfa könyvelésére: VPOP áfa elszámolása és VPOP visszaigényelhető áfa. VPOP áfa elszámolási számlaként azt a számlát adjuk meg, amelyre a vámhatározatban az áfát könyveljük (pl.: 4652),VPOP visszaigényelhető áfa főkönyvi számként pedig azt a számlát ahol végül a visszaigényelhető áfát látni szeretnénk (pl.: 4663).
Könyvelések:
Vámbiztosíték befizetése (átutalása):
Az előzőek szerint felvett Vámbizt. bankszámlára a pénztárból vagy a bankból úgy könyveljük ahogy az átvezetést egyébként is könyvelnénk (készpénz vagy egyéb bevétel típussal).
T: 4659 K: 3891
kapcsolódó tétel:
T:3891 K: 384 vagy 381
Vámhatározat könyvelése:
Az előzőek szerint felvett VPOP számlasorozatban.
T: 4652 K: 4651 import áfa
T: 26 (vagy 51, 81 ...) K: 4651 vám
Esetleg könyvelhetjük a határozatot két külön számlában is, ezzel csökkentve a lehetőségét annak, hogy később a vám részt is VPOP áfaként egyenlítsük ki a bankban.
Vámbiztosíték elszámolása a vámhatározatra:
Az előzőek szerint felvett Vámbizt. bankszámlán a vámhatározatot két tételben egyenlítsük ki. Először VPOP áfa típussal az import áfa összegét (ha ezt a típust választjuk, akkor a szállítószámlák gridben csak az áfa összeget mutatja nyitottként a program).
T: 4651 K: 4659 (a számla és a bankszámla beállításai alapján)
T: 4663 K: 4652 (a pénzügyi évben beállítottak alapján)
Ezután vegyük fel Számlakiegyenlítés típussal a számla vám részének kiegyenlítését.
T: 4651 K: 4659 (a számla és a bankszámla beállításai alapján)
Ha mindezt így lekönyveltük, akkor a 4663 főkönyvi számra került a visszaigényelhető áfa, a 4659 főkönyvi számon maradt a vámbiztosíték el nem számolt része, a vám pedig oda került ahova könyveljük, a 1,2,5 vagy 8-as számlaosztályba. A 4651 és 4652 számláknak nem maradhat egyenlege. A Vámbizt. nevű technikai bankunk egyenlege a még el nem számolt vámbiztosíték összegét mutatja. (Az áfa bevallás fizetendő részébe nem kerül bele a VPOP által kivetett áfa.)