Aktuális jogszabályi változások miatti feladatok
Az Áfa tv-ben meghatározott adókulcsok köre kiegészült a 0%-os adókulccsal. A 0%-os adómérték nem adómentességet jelent. Jelenleg a napilapok (hetenként legalább négyszer megjelenő kiadványok) közül azoknak az értékesítése adózik 0%-os adómértékkel, amelyek 4902 vámtarifaszám alá tartoznak.
Az új adókulcs az egyes bizonylatokon az áfa analitika2-ben kiválasztható Napilap megnevezéssel érhető el.
A változás miatt kivezetésre került a Normál/Normál/0%-os adókulcs, amely 2023.12.31-ig a Befektetési célú arany analitikát fedte le. A Befektetési célú arany 2024.01.01-től Adómentes/Befektetési célú arany analitikával választható ki.
A szállítószámláknál is történt változás. Belföldi relációban 2023.12.31-ig az Adómentes áfaanalitika1 mellett nem lehetett Áfa analitika2-t választani. Az Áfa analitika2-nél a továbbiakban Normál és Befektetési célú arany analitikát lehet választani. A szállítószámláknál a verziófrissítés előtt rögzített számlákon (2024.01.01-től) az Adómentes analitikánál a program automatikusan kitölti az áfa analitika2 mezőt Normál típussal.
Jogszabályi hivatkozás: 2007. évi CXXVII. törvény
Az új adókulcs bevezetése miatt a 2465-ös bevallás a következő új sorokat tartalmazza: 2465A-01-01 lap 110, 112, 113, 114 valamint 2465A-01-02 lap 111.
Kötelező visszaváltási díjas rendszer (DRS)
2024. január 1-jén életbe lép Magyarországon az italcsomagolások új visszaváltási rendszere, az ún. kötelező visszaváltási díjas rendszer. A visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályairól szóló 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet sorolja fel a kötelezően visszaváltási díjas termékek körét, amelyeken belül megkülönbözteti az újrahasználható és a nem újrahasználható termékeket.
A kötelező visszaváltási díj kezeléséről, a szükséges beállításokról a Kötelező visszaváltási díj (DRS) fejezetben olvashatunk bővebben.
Jogszabályi hivatkozás: 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet
Újabb javító és segédszkripteket készítettünk az ügyfeleinknél az adatszolgáltatás kapcsán a napokban felmerült helyzetek támogatására.
A teendők összefoglalóját az EPR segédszkriptek súgó fejezetben találják, ahol ezekre a szituációkra külön-külön magyarázatot készítettünk.
Segédszkipteket készítettünk azon ügyfeleink támogatására, akik a 2023.07.01-i EPR éles indulásig nem frissítettek a megfelelő 4.0.140-es sERPa verzióra, nem vették fel az EPR kódokat a termékekhez, de számláztak már és utólag szeretnék generálni az EPR díjakat a számlákra, szállítólevelekre. A negyedéves adatszolgáltatás sERPában való elkészítéséhez mindenképp szükség van arra, hogy minden érintett bizonylat tételénél látszódjanak az EPR díjtételek a Termékdíj-részletezés fülön. Bővebben az EPR segédszkriptek fejezetben olvashatunk.
Az európai uniós hulladékgazdálkodási alapelvekkel összhangban 2023.07.01-től Magyarországon is a gyártók és termelők felelősek egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért. Ez az úgynevezett Kiterjesztett gyártói felelősség (Extended Producer Resposibility).
A sERPa a következő lépések után tudja az EPR díj ajánlásokat a bizonylaton biztosítani:
Fel kell venni
- a díjkódokat az EPR díj funkcióba (a díjkód kiválasztható, az érvényesség és az összeg megadható)
- az EPR funkcióba az EPR kódokat
Itt a fejlécben megadható egy mennyiségi egység, hogy az EPR tételeiben megadott KF kódok mennyisége, mekkora egységre értendő.
- a Termék funkcióba az EPR kód csomagokat
A beállításokról bővebben az EPR kezelése részben olvashatunk.
Jogszabályi hivatkozásokat az alábbi linken találhatunk: Termék EPR díj
2022.07.01.-től változik a Jövedéki adó mértéke és a NETA is. Mindkettő adóváltozást ügyfeleinknek kell beállítani a programban az alábbiak szerint.
A Vámraktár paraméterben megadott Jövedéki termékkategóriában kell az adó mértékét megadni (a legtöbb ügyfelünknél ezt a kategóriát Fajtakódnak hívják).
Ebben a termékkategóriában az adott fajtakódú terméknél tudjuk beállítani az új adómértéket. Tehát lezárjuk az előző értéket, és egy új sorban pedig felvesszük a megfelelő dátum tartománnyal az új adómértéket.
Jogszabályi hivatkozás: 2016. évi LXVIII. törvény a jövedéki adóról
A Népegészségügyi termékadó funkcióban kell szintén lezárni a korábbi adó összeggel és új sorban megadni a július 1-től érvényes adó összegével.
Ha szükséges, ne feledjék a NETA új típusait ugyanitt felrögzíteni, majd a Termék bevitelben a termékekhez kapcsolni sem.
Jogszabályi hivatkozás: 2011. évi CIII. törvény a népegészségügyi termékadóról