Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

2008-tól a következő változások történtek a sERPa programban:

 

1. Áfa dátum

A vevő és szállító számlákban valamint az egyszerű számla típusú banki és pénztári tételekben bevihető áfa dátum. A bizonylatok ezen a dátumon kerülnek be az áfa bevallásba. A többi bizonylatok: előleg felhasználás, vegyes, vpop kiegyenlítés, továbbra is a bizonylatban megadott dátummal kerülnek az áfa bevallásba.

A főkönyvi feladás is erre a dátumra történik, tehát ha a könyvelés kelte és az áfa kelte eltérő, akkor a számlában szereplő áfa az áfa kelte dátumon adódik fel a főkönyvbe. A könyvelés keltén a pénzügyi évben megadott fizetendő / levonható áfa átvezetési számlára könyveljük, és az áfa kelte dátumon a számlában szereplő áfa főkönyvi számra a fizetendő / levonható áfa átvezetési számlával szemben.

 

2. Új áfa bevallás lista

A programban 2008.-tól új funkció van az áfa bevallásra, neve: Áfa bevallás 2008. Aki egyéni menüt használ, az fel kell vegye az új funkciót a menüjébe. Ha nem a megfelelő funkciót indítjuk, akkor a program figyelmeztet rá, hogy nem az időszaknak megfelelő listát szeretnénk nyomtatni. Az új lista az időszak és az Áfa dátum szűréskor is az áfa kelte mező értékét figyeli. Ha a listát fájlba kérjük, akkor a program egy xml fájlt készít, és a fájl elkészülte után elindítja az ABEV programot.

 

3. Fordított adózás kezelése

A vevő és a szállító számlában is felvehető fordított adózású számla, az első áfa analitika mezőben választható. Ekkor a második áfa analitika mezőben szolgáltatás / ingatlan és hulladék közül választhatunk. (A szolgáltatás az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatást jelenti, az ingatlan pedig az ingatlan beszerzést / értékesítést.) Az ilyen számlákban nem jelenik meg az áfa. A kinyomtatott számlára az áfa összesítő részben a következő szöveget nyomtatjuk: Fordított adózás az adót a vevő fizeti". Mivel a fordított adózás feltétele, hogy a vevő adószámát is tartalmazza a számla, ezért ha a vevőnek nincs adószáma, akkor a számlát Számlaként nem tudjuk kinyomtatni (Nincs mit nyomtatni hibaüzenetet kapunk.) A fordított adózású számlán kinyomtatjuk a vevő adószámát is.

 

4. Az áfa árfolyama

2008-tól csak az az adózó használhatja az áfa átváltásakor az MNB árfolyamot, aki ezt az adóhatóságnak bejelentette. (A bejelentés határidejét meghosszabbították 2008. március 31.-ig.) A pénzügyi évben ezentúl két árfolyam adható meg, az Árfolyam pénzintézet mezőben megadott a könyvelésre vonatkozik, az Áfa árfolyam pénzintézet pedig az áfa átváltására.

 

5. Az áthárított adó.

Belföldi devizás számlánál, amikor a számla áfát is tartalmaz a számlán fel kell tüntetni az áthárított adót forintban is, és a bejövő számláknál ezt a forint összeget kell az áfa bevallásban figyelembe venni. A vevőszámla áfa összesítő részében nyomtatjuk az áthárított adó összegét forintban. Aki a ProgEn által készített számlaformátumot használja, annak nincs teendője, aki saját számlaformátumot használ, az a "Tájékoztató ár" nevű mezőt kell az áfa összesítő megfelelő helyére kitegye.

A vevő számlában az áthárított adó összegét a program kiszámolja, azt módosítani nem tudjuk. A program mindaddig újraszámolja az áthárított adó összegét (ha pl. új árfolyamot vesznek fel), amíg a számla nincs kinyomtatva, a nyomtatás után már nem módosul az áthárított adó összege.

A szállító számlában egy új művelettel: "Áthárított áfa szétosztása" adhatjuk meg az áthárított adó forint összegét, melyet a program a számlában (devizában) szereplő áfa összegek arányában oszt szét a tételek között.

 

6. Csoportos adószám

A saját adatban és az ügyfél bevitelben is megadhatunk csoportos adószámot, ha meg van adva, akkor ezt a számlára nyomtatjuk.

 

7. Számla címek változása

A régebbi Helyesbítő számla és Stornó számla felirt helyett a 2008.01.01.-nél későbbi keltű számlák fejlécében a Módosító számla és Érvénytelenítő számla címet nyomtatjuk.