Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

A terv fejlécének bevitele után van lehetőségünk a megadott terv Értékét szétosztani a megadott Csoportok között a megadott Sorrendben. A terv keresés ablakban a felosztani kívánt terven állva Tab billentyű megnyomásával léphetünk be a tervbe, és oszthatjuk fel azt.

 

A tervezésnek két klasszikus iránya létezik.

Az egyik az ún. "alulról" történő tervezés, mikor a terv legkisebb alkotóelemeiből kiindulva, azok terv értékeit megadva építjük fel a tervet.

A másik a "felülről" történő tervezés, amikor a terv keretösszegeit ismerjük, így felülről lefelé ezeket az összegeket osztjuk fel az egyre kisebb és kisebb alkotórészekre eljutva a legalsó egységekig.

A terv bevitelben ez a két mód valósítható meg, valamint harmadikként ennek összefésülése. A tervezés módjai között a Terv bevitel mező értékének megválasztásával tudunk választani.

 

 

Százalék: Ebben az esetben a "felülről" történő tervezést valósítjuk meg, a főösszeg megadása után az első csoport főösszegen belüli részarányait adhatjuk meg, majd a következő szintre lépve a második csoport 1 szinten belüli részarányait és így tovább...

Összeg: Ha összeg értéket választunk, az alsó szintről indulva "építhetjük" fel a tervet az elemek értékeinek megadásával. Ekkor csak a konkrét összegeket tudjuk módosítani, a részarányokat nem. Az összegek módosítása esetén az adott szint végösszege automatikusan megváltozik a megadott értékek összegévé.

 

Százalék+Összeg: Felépíthetjük a tervünket a két módszer egyesítésével, ekkor mind a részarányt, mind a konkrét összeget egy ütemben tudjuk módosítani a Terv felosztásban leírtak alapján.

Az első táblázat a terv 1. csoportja, dimenziója szerinti felosztást tartalmazza, amelyet a kívánt értékekre rendezhetünk. Megadhatjuk hogy a korábban megadott tervösszegen belül milyen részarányt képviselnek az egyes csoportok tételei, illetve, hogy ezek konkrétan milyen összeggel szerepeljenek a tervben. Tehát két lehetőségünk van:

 

 - A százalékos értéket azaz a megoszlást változtatjuk meg: (A módosítást az Enter billentyű megnyomása után, van lehetőségünk megtenni) ekkor a terv teljes értéke nem változik, kizárólag a csoport tételeinek az egészen belül elfoglalt részaránya módosul. Egy részarány módosításával a program a maradék értéket (100%-a beállított % érték) a többi tétel között egyenlő arányban fogja szétosztani, és mindegyik tétel részarányát ennek megfelelően megváltoztatni. Ha egy értéket módosítottunk, az automatikusan befixálódik. Ezt a sor végén lévő jelölőnégyzetben megjelenő pipa jelzi. Ennek jelentése, hogy a következő érték megváltoztatásakor a már fixnek jelölt értékek nem fognak módosulni. A pipára kattintva kivehetjük a sor fixáltságát, így az újra automatikusan módosítva lesz a következő érték módosításakor.

 

 - Az értéket módosítjuk: ekkor közvetlenül a forintban vagy devizában megadott értéket módosíthatjuk. Ekkor szintén egy érték megváltoztatása után a még nem fixált tételek értékei között a teljes összeg és az eddig megadott összegek közötti különbség szétoszlik. Előfordulhat, hogy az egyes tételek értékeinek összege eltér a korábban a fejlécben megadott végösszegtől. Ekkor a tételek összege nagyobb vagy kisebb lenne, mint a terv végösszege, így választanunk kell, hogy meghagyjuk az eredeti végösszeget, vagy megnöveljük vagy lecsökkentjük a tervet a különbözettel.

 

Ha ragaszkodunk a terv korábbi végösszegéhez, válasszuk a különbözet szétosztása gombot. Ekkor a különbözetet a program szétosztja egyenlő arányban a még nem fixált tételek között.

Ha mindenképpen a megadni kívánt összeget szeretnénk a tételnek adni, és a többi tételt sem szeretnénk megváltoztatni, válasszuk a terv módosítása gombot. Ekkor a terv teljes összege módosul, növekszik vagy csökken a különbözettel, a terv többi tétele pedig változatlan marad.

 

A következő csoporthoz a tétel során állva szintén a Tab billentyűvel vagy a sor végén lévő ikonnal van módunk lehatolni. Lehatolva a következő szintre ugyanazok a szabályok érvényesülnek, mint amik fent írva vannak, azzal a különbséggel, hogy a felosztandó összegnél nagyobb összegű tételeket megadva és a terv módosítása gombra kattintva a felosztandó összeg, azaz azon tételek összege módosul, amiből lehatoltam, ezzel viszont a terv végösszege is automatikusan megnövekszik a különbséggel.

 

 

Azért, hogy az adatok megoszlása még szemléletesebb legyen, lehetőség van a Terv felosztásnál a bevitt adatok grafikonos megjelenítésére.

 

A grafikonokat az F5, F6 billentyűkkel, illetve a táblázat bal felső sarkában lévő kis diagram jelzésekre kattintva jeleníthetjük meg.

 

Az 1. szinten az F5 billentyűvel kördiagram jelenik meg, amellyel a szint tételeinek az egészhez viszonyított részaránya szemléltethető, az F6 billentyűvel pedig oszlopdiagram, amelyben az oszlopok mérete az 1. szint összetételét szemlélteti, az oszlopok összetétele a 2. szintet, így azokat egyszerre tudjuk ábrázolni.