Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Az Nyomtató beállítás Általános beállítások ablakának bal oldalán látja a már felvett nyomtatókat.

Mezőleírások

Név

Ebbe a mezőbe írjuk a nyomtatónak általunk adott nevet (pl. Juci nyomtatója, HP4, Számlanyomtató, stb.). A név maximum 40 karakterből állhat.

Nyomtatáskor ez alapján lehet kiválasztani a nyomtatót.

Ha egy nyomtatóhoz két vagy több különböző beállítást is felveszünk, akkor ugyanarra a nyomtatóra a beállítástól függő különböző nevekkel hivatkozhatunk (pl. Epson-Listákhoz, Epson-Számlákhoz, Epson-Etiketthez).

Típus

A nyomtató típusának a következő értékeket adhatjuk meg:

Emulálás: ezt a típust válasszuk akkor, ha a nyomtatás eredményét képernyőn akarjuk megtekinteni a Kukkoló SY_PREMU akció segítségével.

HP laser: HP II-es, vagy azzal kompatibilis lézernyomtató. A HP.INI inicializáló file-ban definiált fontokat használja.

IBM/EPSON: Epson és azzal kompatibilis mátrixnyomtatók. Néhány lézernyomtató esetén is ezt a típust válasszuk, ha a nyomtató tudja utánozni az Epson szabványt, de a HP III-t nem.

HP III: HP III, vagy azzal kompatibilis lézernyomtató. A nyomtató saját fontkészletét használja.

HP 4: HP 4, vagy azzal kompatibilis lézernyomtató. A nyomtató saját magyar ékezetes fontkészletét használja.

DP-560 és DP-8340: szalagnyomtatók. Csak speciális akciókban alkalmazhatók.

HP-PCL 5: olyan lézernyomtatókon használhatjuk, amik ismerik a HP-PCL 5 szabványt (pld. HP 4). A HP2.INI vagy a HP512K.INI inicializáló fileban definiált fontokat használja. Előnye a HP 4-hez képest, hogy a normál és az összenyomott betűk azonos magasságúak, ezért jobban olvashatók. Hátránya, hogy az inicializáló file letöltése időt vesz igénybe, valamint a betűk nagysága miatt csak kisebb bal margót definiálhatunk ennél a típusnál.

Canon LBP: Canon LBP lézernyomtató.

Kódkészlet:

A mező megjelenési feltétele, hogy a Típus mezőben az IBM/EPSON érték kiválasztása.

Az eredeti PC kódkészlete nem tartalmazta az összes magyar ékezetes betűt. Mielőtt a most érvényes 852-esnek nevezett, a magyar karaktereket is tartalmazó szabvány megjelent volna, voltak egyéb, házi szabványok a magyar ékezetes betűk elhelyezésére. Ezek közül a legelterjedtebb a CWI-nek nevezett. A Machinátor ezt a kettőt ismeri (852 és CWI).

Ebben a mezőben választhatunk, hogy melyik kódkészlettel készüljön a nyomtatás. Mivel a 852 a szabvány, először azzal próbálkozzunk. Ha a nyomtatónk az Ű, Ő, stb. betűk helyett mindenféle mást nyomtat, akkor használjuk a CWI kódkészletet, ekkor a program a hiányzó hosszú ékezetes betűk helyett azok rövid változatát fogja használni.

Tűk száma:

A mező megjelenési feltétele, hogy a Típus mezőben az IBM/EPSON érték kiválasztása.

(Csak IBM/EPSON típusú mátrixnyomtatóknál kell megadni.) Értéke lehet: 9 tűs, vagy 24 tűs.

A félsoremelések nagyságát határozza meg ez a paraméter, ha rosszul állítjuk be, néhány lista vagy nem fog kiférni egy oldalra, vagy túl kicsi lesz.

Azt, hogy a nyomtatónk hány tűs, a nyomtató leírásában nézhetjük meg. Az Epson FX sorozat 9 tűs, az LQ pedig 24 tűs.

Megosztás

Értéke: Helyi nyomtató, vagy Osztott nyomtató.

A helyi nyomtatóra csak a saját gépéről lehet nyomtatni.

Az osztott nyomtatókat az összes állomás használhatja.

Osztott nyomtatót csak merevlemezes gép esetén lehet definiálni. Az osztott nyomtató előnye, hogy nyomtatáskor nem kell megvárnunk, amíg a nyomtató kinyomtat egy listát, hanem közben folytathatjuk a munkánkat.

Előlap

Értéke: Nincs, vagy Van.

Osztott nyomtatón van csak jelentősége. Ha kérünk előlapot, akkor a program minden lista előtt egy külön oldalra kinyomtatja a listát küldő állomás számát, hogy könnyebb legyen a listákat szétválogatni.

Általában nem használjuk.

Terminálszám

Annak a terminálnak a hálózat- és terminálszámát kell itt megadni, amelyikre a nyomtató csatlakozik.

Ha ezt az adatot nem ismerjük, akkor a kérdéses terminálon indítsuk el az Akció verzió (SY_ACTV) akciót az [Alt][F1] gomb segítségével. A megjelenő ablak első két sorában található Hálózat szám és Terminál szám értékeit kell ide beírni.

Fontos, hogy annak a terminálnak a számát írjuk be, amelyikre fizikailag csatlakozik a nyomtató.

Ha valamilyen hálózatkezelő programmal (Windows, Netware, stb.) egy fizikailag nem elérhető nyomtatót logikailag valamelyik terminál valamelyik portján látunk, akkor annak a terminálnak a számát írjuk be, amelyikről a nyomtató elérhető (ilyenkor a Port mezőben majd Logikai-t választunk).

Nyomtató

Ebben a mezőben kell kiválasztani a nyomató fizikai nevét. Azok a nyomtatók jelennek meg a legördülő ablakban, amelyeket az adott terminál használhat.

Sorok száma

Az egy oldalon elférő sorok száma. A nyomtatott szöveg formátumának beállításához szükséges. Általában 66 sor fér el a mátrixnyomtatókon, és 65 sor a lézernyomtatókon. Ha a nyomtató kapacitását meghaladó sort írunk elő, akkor az oldal aljára nem férő sorok új, fejléc nélküli lapra kerülnek, amely csak ezeket a sorokat tartalmazza.

Különböző méretű leporellók használatakor egyazon nyomtatón is külön-külön be kell állítani a megfelelő lapméretet.

Ha Kukkolóból is nyomtatunk valódi nyomtatóra, akkor ennek megfelelő lapméretet használjunk az emulálás definiálásakor is.

Ha 0-t adunk meg, akkor a program nem dob lapot és csak a lista legelején ír fejlécet.

Ini fájlok

 

A mező Windows nyomtató és Kukkoló Típus esetén nem jelenik meg.

A nyomtató inicializáló file-ok neve. Az Init file 1-et csak az első, az Init file 2-t pedig az összes nyomtatás előtt letölti a rendszer a nyomtatóba. Ha a nyomtatót csak a Machinátorhoz használjuk, akkor az Init file-t elég az első nyomtatás előtt letölteni, így a nevét az Init file 1 mezőbe írjuk. Ha a nyomtatót másra is használjuk, akkor minden nyomtatás előtt töltsük le az Init file-t, ehhez a nevét az Init file 2 mezőbe írjuk.

Ha valamelyik, vagy mindkét nevet üresen hagyjuk, akkor azt az inicializáló file-t nem használjuk. Általában a lézernyomtatóknál van Init file-ra szükség.

Az inicializáló file-ok tartalmazhatnak vezérlő karaktereket (pld: lézernyomtató esetén álló, vagy fekvő helyzetű nyomtatás történjen), vagy magyar ékezetes fontkészletet.

Ha a nyomtatót kikapcsoljuk, vagy reset-áljuk, akkor az inicializáló file-ok kitörlődnek belőle.

A rendszerben négy előre definiált magyar ékezetes fontokat tartalmazó inicializáló file van: HP.INI, HP2.INI, HP512K.INI és HP2FIX.INI. Az első file a HP II, a többi pedig a HP-PCL 5 típusú nyomtatóknál használatos.

A HP II inicializálása

A HP-PCL 5 inicializálása

Nyomógombok

Felvétel

Új nyomtató felvétele.

Törlés

Már meglévő nyomtató törlése.