Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Általános leírás

Mezőleírások

Név

A terv neve, ami alapján azonosítani tudjuk a tervet a többi között.

 

Idő bontás

Azt adhatjuk meg ebben a mezőben, hogy az üzleti tervet a program milyen idő bontásban kezelje. Értékei: Hónap/Negyedév/Félév/Év

Ha a terv teljes futamideje éppen az itt megadott időegység, tehát például az Idő bontásban Év-et adunk meg, az időszak pedig 14.01.01 - 14.12.31 - ig tart, tehát pont egy év, akkor az Időszak, mint dimenzió nem lesz kötelezően beválasztandó a tervbe, tehát nem tudok majd időszakokra tervezni és összehasonlítani. Minden más esetben az időszak, mint dimenzió kötelezően beválasztandó lesz, vagyis a terv bontásának valamely szintjén, valamelyik dimenziójaként meg fog jelenni az itt megadott részletezés.

 

Időszak

Tervünk teljes futamidejét adhatjuk meg ebben a mezőben kezdő-, és záró dátum definiálásával. A terv kezdő dátuma bármi lehet, a záró dátum azonban csak a megadott kezdő dátumtól

számított  az Idő bontás mezőben megadott érték    

szerinti dátum, tehát például 14.01.01.-es kezdődátum és Negyedév szerinti Idő bontás esetén a záró dátumnak is egy 14.01.01-től számított negyedév végére kell hogy essen, tehát  14.03.31, 14.06.30 vagy 14.09.30.

 

Alapesetben egyenlő nagyságú időszakokat érdemes egymással összehasonlítva vizsgálni, így szűrhető ki az eltérő nagyságú időszakokból adódó értékbeli különbség, amely téves következtetésekhez vezethet, ha nem határozzuk meg pontos nagyságát, ez azonban sokszor meglehetősen nehéz. Lehetséges azonban, hogy a körülmények indokolják a nem egyenlő nagyságú időszakokra történő tervezést, így a funkciót is ennek megfelelően képes ezt kezelni. A záró dátum mezőről való továbblépés után generálódik le az Időszak táblázat, melyben a részidőszakok, azaz az Idő bontás szerinti időszaki egységek kezdő és végdátumai adhatóak meg.

 

Terv alapja

Azt határozhatjuk meg itt, hogy mi legyen a terv alapja. Értékei: Raktárforgalom/Számla

 

Raktárforgalom esetén a tényadatokat a program a raktárbizonylatok (szállítólevelek) alapján fogja generálni.

Számla esetén a tényadatokat a program a számlák alapján fogja generálni.

 

Raktárforgalom/Számla szűrés

A Terv alapja mezőben választott értéknek megfelelően kell itt megadni azt a raktárforgalom illetve számla szűrést, ami alapján a terv kiértékelését el tudjuk végezni. A szűrés célja, hogy megadhatóak legyenek azok a Számla, illetve  

Raktárforgalom kategóriák pl.: Csak bizonyos mozgásnemeken számlázott tételek, csak bizonyos paraméterekkel kiállított számlák, amire tervezni szeretnénk.

 

Érték típus

A tervezés alapja, vagyis az a kategória, amire tervezünk. Tervezhetünk árbevételre, eladott mennyiségre, vagy magára a nyereségre, vagyis az árrésre.

Értékei: Eladásiár/Mennyiség/Árrés

 

Eladási ár: A terv értéke a Raktárforgalom/Számla végösszege lesz.

Mennyiség: A raktárforgalom vagy számla szerinti eladott mennyiség.

Árrés: Csak akkor tudunk árrésre tervezni, ha a Terv alapja mezőben Raktárforgalom értéket választottunk. Ellenkező esetben csak az Eladási ár és a Mennyiség választható Érték Típusnak. A nyilvántartási és a szállítólevelek szerinti  értékesítési érték közötti különbség.

 

Terv bevitel

A tervezésnek két klasszikus iránya létezik. Az egyik az ún. "alulról" történő tervezés, mikor a terv legkisebb alkotóelemeiből kiindulva, azok terv értékeit megadva építjük fel a tervet. A másik a "felülről" történő tervezés, amikor a terv keretösszegeit ismerjük, így felülről lefelé ezeket az összegeket osztjuk fel az egyre kisebb és kisebb alkotórészekre eljutva a legalsó egységekig.

A terv bevitelben ez a két mód valósítható meg, valamint harmadikként ennek összefésülése.

 

Értékei: Százalék/Összeg/Százalék+Összeg

 

Százalék: Ebben az esetben a "felülről" történő tervezést valósítjuk meg, a főösszeg megadása után az első csoport főösszegen belüli részarányait adhatjuk meg, majd a következő szintre lépve a második csoport 1 szinten belüli részarányait és így tovább...

Összeg: Ha összeg értéket választunk, az alsó szintről indulva "építhetjük" fel a tervet az elemek értékeinek megadásával. Ekkor csak a konkrét összegeket tudjuk módosítani, a részarányokat nem. Az összegek módosítása esetén az adott szint végösszege automatikusan megváltozik a megadott értékek összegévé.

Százalék+Összeg: Felépíthetjük a tervünket a két módszer egyesítésével, ekkor mind a részarányt, mind a konkrét összeget egy ütemben tudjuk módosítani a Terv felosztásban leírtak alapján.

Érték

A teljes terv időszak értéke forintban vagy devizában.

F5: Érték módosítás gombbal pozitív (nincs előjel), ill. negatív százalék érték adható meg, mellyel a terv eddigi végösszegére számolja rá a program a százalékot. Ha a felosztás valamelyik szintjén, akkor úgy viselkedik, mintha az adott sor összegét írtuk volna át.

1. csoport

A terv dimenzióit, szintjeit vehetjük fel itt, amikre a terv teljes összegét szétbontjuk. A mezőben állva F2 billentyű megnyomása után nyílik meg a keresés ablak, ahol választhatunk az eddig definiált szintek közül, vagy az F4 billentyű megnyomásával elindul a Csoport bevitel funkció, ahol új csoportot tudunk felvenni. A szintek sorrendjét az utolsó, Sorrend mezőben adhatjuk meg, később a Terv kiértékelésénél tetszőlegesen változtatható lesz.

 

2. csoport

A terv 2. dimenziója, ha van ilyen.

3. csoport

A terv 3. dimenziója, ha van ilyen.

4. csoport

A terv 4. dimenziója, ha van ilyen.

 

Sorrend

A szinteket, vagyis a terv bontásának sorrendjét adhatjuk meg. Ha például a tervünk összege 1 200 000 Ft, és a sorrend Cikkbesorolás + Időszak, akkor az 1 200 000 Ft először a megadott cikkbesorolás szerint lesz bontva, majd a cikkbesorolásokat bonthatom szét az időszakok szerint.

Nyomógombok

F2:Keresés

Az adott mező értékei között kereshetünk.

F3:Törlés

Tervet törölhetünk a billentyűvel.

F4:Felvétel

Új terv felvételét indíthatjuk el ezzel a billentyűvel.

F5:Másolás

Egy meglévő terv adatainak lemásolására van lehetőség ezzel a billentyűvel. A lemásolás a lemásolt terv adatait fogja tartalmazni, legenerálása után, ezek részben módosíthatóak.

F6:Kitöltés előző időszakról

Egy meglévő tervet tudunk módosítani az alapján, hogy azt az előző időszaki tényadatokkal töltse fel. Ha például a terv 04.01-14.12.31-ig tart, a 13.04.01-13.12.31-ig tartó időszaktényadatait fogja megkapni, azzal lesz felöltve, módosítva.