Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

[INPUT]

Név

Név=String

A megadot névvel lehet később a beviteli mezőre hivatkozni. Kód, kódnév típusú inputnál az InputNév.MezőNév hivatkozással lehet a kiválasztott rekord bármelyik mezőjére hivatkozni, maga az InputNév mint hivatkozás a Kód értékét adja vissza.

Cimke

Cimke=String

Kiírt címke (hivatkozás vagy üres)

CimkeHossz

Cimkehossz=INT8

A cimke hossza. A GUI-s machinátorban már nincs jelentősége!

Pozíció

Pozíció= Következő|Új sorban|Új sorban bentebb|Alatta|Következő alatt|Fix

Az input mező pozíciója.

A "Következő" oszlop rendezés nélkül helyezi el a mezőt az aktuális után. Ha szeretnénk oszlopokba rendezni az inputot, akkor a Pozíció=Fix-et kell használnunk.

FixTabNo

FixTabNo=1..27|101..127

Ha a Pozíció=Fix, akkor itt lehet megadni, hogy hányadik oszlopban legyen az input. Ha az értékhez hozzáadunk százat, akkor új sorban helyezi el a mezőt. Az első oszlop sorszáma (ebbe kerülnek a "Pozíció=új sorban" mezők) 1, a következőé 2 (ebbe kerülnek a "Pozíció=új sorban bentebb" mezők) és így tovább.

Típus

Típus=Kód|KódNév|Dátum|SelPic|String|Példányszám|Nyelv|Képlet|Lista|BérParamKéplet|Export|Numeric|ÜgyfBesKéplet|CikkBesKéplet|Vonal|Rendezés|Összegzés

Vonal

Csak a Cimke és pozíció mezőnek van értelme, mert egy vízszintes vonalat húz.

Lista

A Kód mezőkből lehet listát összeállítani. Ez gyakorlatilag megfelel a képletbe beírt egyszerű felsorolásnak, csak nincs korlátja. Memóriában való átadáshoz az input neve mögé kell egy 1-el kezdődő nem előnullázott sorszámot betenni. Ha meg van adva az adatnév, akkor névvel együtt jeleníti meg a kódot.

BérParamKéplet

Az "Adat" hivatkozásban lehet a dátumot átadni (ha nincs, akkor a rendszerdátum), az "AdatNév" hivatkozásban lehet átadni, hogy melyik bérparaméter sorok jöhetnek szóba sorszám szerint (Pl.: "6??").

Export

Az új kimeneti eszközválasztással megszünt.

Rendezés

A Rendezés típussal a lista rendezettségét lehet befolyásolni. Csak a Cimke, pozíció és opcionálisan picture, ajánlás mezőknek van értelme.

Kigyüjti a lista címkével rendelkező rendezés mezőit. A köztük lévő nem rendezés, vagy címkével nem rendelkező mezők az előttük állóhoz fognak tartozni. Annyi selpic inputot fog kirakni, ahány mezőt kigyüjtött, és az első picture-je a összes mező cimkéje, a többié pedig ebből kivéve a már kiválasztottakat. Ezért az utolsó selpic csak Wiev, mivel egyetlen picture elem marad. A címke után négy inputot tesz az első sorba, majd újabb négyet a következőbe, és így tovább.

Ha meg van adva Picture, akkor csak azok a mezők kerülnek a kigyüjtésbe, melynek a címkéjük szerepel benne.

Ennek az inputnak az ajánlása a mezők sorszámainak a felsorolása, "|"-vel elválasztva. A sorszámok viszont a kigyüjtött mezőkre vonatkoznak, így a köztes mezőket nem kell számolni, a feltételeseket viszont igen. Ha híváskor a hívott listában szerepel, vagy a NincsInput paramétert használjuk, akkor nem kell neki értéket adni, mivel az ini-ben leírt, illetve a session-ban eltárolt adatokat elfogadja.

Ha egy rendezés mezőnek van mezőfeltétele, azt az input alatt kiértékeli, így az csak egy másik input mezőre hivatkozhat, aminek a Rendezés előtt kell állnia.

A Rendezés gyakorlatilag felcseréli a mező definíciókat, ezért vigyázni kell vele, mert a listakép a pozícionálás (új sorban) sorrendjének megfelelően átalakul, illetve elromolhat.

Összegzés

Összegzés input a rendezésben szereplő, összegzésre kijelölt mezőkben tudja kikapcsolni a részösszeg képzést. Értelem szerűen az ini-ben célszerű minden rendezés mezőhöz bekapcsolni, ahol értelme van, ekkor a részösszeg képzés mélysége az inputban lekorlátozható. Ha van az inputban Rendezés, akkor csak az abban kigyüjtött mezőket fogja befolyásolni. Ajánlása egy szám. A nulla jelenti a "Csak végösszeg"-et, a rendezés mezők számával egyenlő, vagy annál nagyobb szám a "Teljes"-et. (max:255) Ha híváskor a hívott listában szerepel, vagy a NincsInput paramétert használjuk, akkor nem kell neki értéket adni, mivel az ini-ben leírt, illetve a session-ban eltárolt adatokat elfogadja.

SelPic

Felsorolt típus. Ha Szűrésben szerepel, akkor a választható értékek sorszámát fogja átadni a program. A sorszám nullától indul.

Picture=ÁrtáblaPic esetén a 6 ártábla közül lehet választani. Ilyen kor az ajánlás mezőbe az ártábla sorszámát lehet írni.

ÜgyfBesKéplet

ÜgyfBesKéplet-nek igazából nem kell megadni semmit, bevitel szempontjából egy egyszerű besorolás képlet. Feldolgozása ugyanakkor eltér a hagyományos képlettől, hiszen az ÜgyfélBesor állományt szűri meg a képlettel, és ebben keresi a megadott ügyfélkódot. A CikkBesKéplet ugyan az mint az ÜgyfBesKéplet, csak a CkBesorTörzs é CikkBesor állománnyal.

Nincs

Ez igazából csak egy pozícionáló input, semmi más hatása nincs. Felhasználható feltételes inputok előtt új sor nyitására.

ÖsszTbl

Csak rendezés inputtal együtt állhat. Ha meg van adva, akkor a rendezés mezőit be lehet válogatni egy a lista után új lapon levő összesítő táblázatba. A táblázatot az eszköz választó ablak fogja létrehozni a leválogatás eredményéből.

ChosePic

A picture-ben felsorolt elemek halmaz szerűen választhatók ki. Az értéke a kiválasztott elemek '+'-al összefűzve, azaz pl az UpStrIn() fügvénnyel lehet vizsgálni, hogy az adott elem ki van-e választva. 

Adat

Kód, KódNév, Képlet, Lista, BérParamKéplet típus esetén

Adat=hivatkozás

A Kód, KódNév, Képlet típusoknál ezt a mezőt használja kódként.

AdatStr

Kód, KódNév, Képlet, Lista, BérParamKéplet típus esetén

AdatStr=Kifejezés

A Kód típusú inputnál (vagy KódNév típusnál a kód mező inputjánál) az F2-es keresés ablakában kiírandó érték. (tulajdondonképpen az StrProc)

KódIndex

Kód, KódNév, Képlet, Lista, BérParamKéplet típus esetén

KódIndex=CARD8

A Kód, KódNév típusoknál ezt az indexet használja az F2-es keresés a kódhoz. (A szerkesztőben lehet automatizálni, hogy az index stringekből kiválassza azt, amiben az adat  hivatkozás adatmezője az első helyen van.)

AdatNév

KódNév, Képlet, BérParamKéplet típus esetén

AdatNév=hivatkozás

Ez adja a név mezőt. Egy adatbázisban kell lennie az adattal!

NévIndex

KódNév, Képlet, BérParamKéplet típus esetén

NévIndex=CARD8

Ezt az indexet használja az F2-es keresés a névhez.

Prefix

Képlet típus esetén

Prefix=CHAR

Ezt a karaktert használja prefix-ként.

Adat2

Képlet típus esetén

Adat2=hivatkozás

Ez a másodlagos adatmező.

AdatNév2

Képlet típus esetén

AdatNév2=hivatkozás

Ez a másodlagos adatmezőhöz tartozó név mező. Egy adatbázisban kell lennie az adat2-vel!

Prefix2

Képlet típus esetén

Prefix2=CHAR

Ezt a karaktert használja a másodlagos prefix-ként.

Picture

Dátum, SelPic, String, Lista, BérParamKéplet, Numeric típus esetén

Picture=hivatkozás, vagy string konstans.

A kód, ill. kódnév típusoknál az adatbázisból veszi át.

Mód

Mód=Normál|Kötelező|Nem módosítható|Nem látszik|Rejtett

Nem látszik=Ha kap valahonnan értéket a mező, akkor nem látszik. Ha nem kap értéket akkor látszik.

       Rejtett

Ajánlás

Ajánlás=Memória|First|Last (a megadott adathivatkozás v. picture első ill utolsó eleme), konstans, vagy üres.

Memória esetén a megpróbálja a memóriából beolvasni az értéket, ha nem kap, akkor üres az ajánlott érték.

A Mód=Nem módosítható és a Mód=Nem látszik mezők “Kötelező”-vé válnak, ha nem kapnak ajánlott értéket, a Rejtett módú mező sosem látszik.

Dátum típusú input esetén a SYSDATE konstans is használható ajánlásként, ami a rendszerdátumot ajánlja be.

Ha Ajánlás=*, akkor az input kapott üres sztringet is elfogadja ajánlott értékként.

Export típusú mezőnél a file névre lehet ajánlást tenni. Ekkor az ajánlásba beírt filenévben a program a "YYYY" vagy "YY" karaktersorozatot lecseréli az évszámra, a "MM"-et a hónap számára, a "DD"-t a napra, a "HH"-t az órára, a "NN"-t a percre, az "SS"-t a másodpercre.

 

Meg kell még csinálni azt az esetet, amikor a hivatkozás nem egyetlen elemből áll, hanem összetett, ilyenkor az F2-es kereséshez StrProc-ot kell illeszteni. Ekkor bonyorultabb az ajánlás, mert string mezőből kell visszafejteni a hivatkozások értékeit külön-külön!

 

Feltétel

Feltétel=kifejezés

KépletHossz

Képlet,ÜgyfBesKéplet, CikkBesKéplet típusok esetén a képlet hossza. Ha nulla vagy nincs megadva, az alapértelmezett hossz 80, a megjelenítés egy input sorban scollstr-ként.

Ha nagyobb mint 80, akkor az inputban csak egy readonly mező fog megjelenni, és F2-vel külön ablakban több sorban szerkeszthető a képlet. Mivel ez az ablak 80 karakter széles, értelem szerűen a megadott hossz 80 egész számú többszöröse kell hogy legyen.

Ha a program input nélküli módban ajánlásban a megadottnál hosszabb képletet kap ( pl.:WebService ), azt automatikusan a megfelelő hosszal fogja feldolgozni.