Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Készletek > Adatszolgáltatás

INTRASTAT bevallás [KL_INSTA]

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Az akció a Központi Statisztikai Hivatal részére havonta benyújtandó INTRASTAT adatszolgáltatás kitöltéséhez szükséges adatokat listázza.

Az INTRASTAT adatszolgáltatás mind a Készlet, mind a Külkereskedelem modulból egyaránt dolgozik. Az adatszolgáltatáshoz szükséges akciót a BigMac menüben a Készletek / Listák menüpontban lehet megtalálni. Az első frissítés után innen lehet a lekérdezésre jogosult menüjébe átmásolni vagy felvenni a KL_INSTA akciót.

 

A KSH a bevallást XML fájlban várja jelenleg (ideiglenesen), a program viszont továbbra is CSV-t készít. A CSV>XML konverter INNEN tölthető le.

Beviteli ablak

Elektronikus adatszolgáltatás

Az elektronikus adatszolgáltatás adatállományát készíti el a program. Az adatszolgáltatáshoz szükséges paramétereket F4- paraméterek funkció billentyű lenyomása után lehet szerkeszteni.

Időszak

Az INTRASTAT adatszolgáltatást havonta kell végrehajtani. Ellenőrzési szempontok miatt bármekkora időszak lekérhető.

Irány

A Beérkezésekről és a Kiszállításokról külön lista készül.

Papír

Széles / Keskeny. Széles esetén a Import / Fuvar adatok K1_SZG Fuvar adatok menüpontban rögzített értékeket is kinyomtatja a program. A lista ebben az esetben fekvő orientációjú lesz.

Csak összesítés

Nem érték választása esetén, a listavégén nyomtatott összesítő táblázaton kívül egy tételes analitikát is nyomtat a program az adatok kontrollálására.

Árfolyam típus

A deviza összegek forintosításának árfolyamát lehet itt beállítani. Mivel a kitöltési útmutatót ügyfeleink különböző módon értelmezték, a forintosítás árfolyamát a felhasználó maga választhatja meg.

VPI

A főkönyv paraméterekben megadott Normál árfolyam típust és bankot jelenti.

ÁFA

A főkönyv paraméterekben megadott ÁFA árfolyam típust és bankot jelenti.

VPI közép

A főkönyv paraméterekben megadott Normál árfolyamhoz beállított bank Deviza közép árfolyamát jelenti. A VPI közép használata akkor javasolt, ha a választott pénzintézet árfolyam (VPI) nem közép (átlag) árfolyam, de mégis a közép árfolyamot akarják használni.

Tagállam

Ügyféltörzsből - A tagállamot az Ügyféltörzs/Alapadatokból veszi a program.

Telephelyből - A tagállamot a bizonylatban lévő telephelyből veszi a program.

Csak EUs telephely - Csak akkor készül bevallás egy bizonylatról, ha az abban lévő telephely tagállama EU-s.

A kapcsoló csak akkor állítható kézzel, ha nincs TelephelyAda paraméter, egyébként annak értéke lesz.

INTRASTAT adatszolgáltatás mezői

Termék kódja

A Struktúra / Vámtarifa menüpontban feltölthető Vámtarifaszám törzsből az első nyolc karakter figyelembe vételével dolgozik a program. Cikk esetén a Cikktörzs alapadatai között lehet a cikket egy vámtarifaszámhoz rendelni. Amennyiben cikkmegadása nélkül készült a számla, a vámtarifaszámot a számla tételében lehet megadni. Használata nem javasolt, mert a nettó tömeg kiszámítása így nem biztosított. Mivel nem kell az összes vámtarifaszámnak az INTRASTATban megjelennie, a Struktúra / Vámtarifa menüpontban Vámtarifaszámonként meg lehet adni, hogy az INTRASTATban szerepeljen-e a tétel.

Amennyiben a cikktörzsben meg van adva a KN kód, azt jelenítjük meg a listán és elektronikus adatszolgáltatás esetén az elkészülő fájlban is a KN kód fog szerepelni.

Ügyletkód

a KSH által meghatározott Ügyletkód törzs. Raktárforgalmi mozgás esetén a Fuvar- és vámköltség menüpontban lehet megadni a Vámtarifaszámtól független adatok megadására szolgáló tételben. Export / Importszámla esetén a számla tételében lehet megadni.

Szállítási feltétel / Fuvarozási mód

a KSH által meghatározott Szállítási feltétel és Fuvarozási mód törzs. Raktárforgalmi mozgás esetén a Fuvar- és vámköltség menüpontban lehet megadni a Vámtarifaszámtól független adatok megadására szolgáló tételben. Export / Importszámla esetén a számla fejlécében lehet megadni. Figyelem ! Szállítási feltételek és Szállítás módja sorokban két beviteli mező van. Az elsőn lehet kiválasztani a KSH részére szükséges kódot, a másodikat szabadon át lehet írni. A számlán csak a második jelenik meg.

2021.január 1. óta ezen adat szolgáltatására nincs szükség, így a mező üres!

Tagállam

A tagállamkód megadása az Ügyféltörzsben válik lehetővé, ha az Ügyfél alapadati között a Régió EU vagy EU és NATO érték van beállítva.

Kapcsolódó paramétere: TelephelyAda

Származási ország/Feladó/Rendeltetési ország

2005-ben:indirekt kereskedelem esetén (91-s ügyletkód) a Feladó vagy Rendeltetési ország kódját is jelenteni kell. Ezt a következő módon lehet a programban megvalósítani: Ha az Export/Import modulban rögzített számla típusa nem Belföldi deviza számla és az Ügyfél EU adószáma nincs kitöltve, egy új mező jelenik meg a bevitelben: Export esetén Kiléptető tagállam, Import esetén Beléptető tagállam. Azt az EU tagállamot kell megadni, amelyen keresztül az áru belépett az EU-ba vagy elhagyta azt. Az INTRASTAT bevallásban akkor fog szerepelni a számla, ha a tételben 91-s ügyletkód szerepel. Ebben az esetben a számla fejlécében megadott ügyfél, ügyféltörzsben megadott országkódja kerül a Feladó / Rendeltetési ország mezőbe, és a Ki/Beléptető tagállam kódban megadott érték kerül a Tagállam mezőbe.

Nettótömeg

A nettó tömeg megadása a Cikktörzs / További adatok menüpontban lehetséges. (A Tömeg: Bruttó paraméter beállítása esetén a Bruttó tömeg mezőből veszi a program az értéket.) Amennyiben a cikk alapmértékegysége kg vagy Kg vagy KG, akkor a további adatokban nem kell megadni a súlyt, a program nem is veszi figyelembe.

Számlázott összeg

A beviteli ablakban kiválasztható, hogy a választott pénzintézeti (VPI) vagy az MNB árfolyamot használja a forintosítás során a program. Raktárforgalmi bizonylat esetén a bizonylatdátumánál érvényes árfolyamot fogja használni mind a VPI mind MNB esetén. Export / Importszámla esetén a Teljesítés dátumnál érvényes árfolyamot használja a program MNB és a számlafejlécben megadott árfolyamot VPI esetén.

Általában elmondható, hogy vagy a tételben lévő teljes devizaösszeg vagy deviza összeg hiányában a forint összeg a számlázott összeg alapja.

A számlázott összeg rovat vagy tartalmaz fuvarköltséget vagy nem, ez a fuvarparitástól függ. Pl.: ha DDU/DDP paritással mozog az áru, így a számlázott összegnek ezt tartalmaznia kell.(EXW paritás esetén nem tartalmazná) A statisztikai érték ettől abban különbözik, hogy az mindenképpen tartalmaz fuvar- és biztosítási költséget, viszont nem teljes értéken, hanem csak a magyar határig. Pl. DDU paritás esetén célszerű úgy számolni, hogy a számlázott összegből levonják a Magyarországra eső költségeket(kilométer arányosan). Ha külön van számlája külföldi és belföldi fuvarról, akkor még egyszerűbb a helyzet, mert akkor csak a külföldit kell figyelembe venni. Ebből adódóan a Machinátorban úgy kell eljárni, hogy amennyiben a beérkező számla fuvarparitás alapján nem tartalmazza a fuvarösszegét, az Import / Fuvar adatok K1_SZG Fuvar adatok menüpontban rögzíteni kell azokat. A program abban az esetben, ha Áfa tartalom: Közösségen belüli, az INTRASTAT készítés során a számla tételeire ráarányosítja a Belföldi és Külföldi fuvar összegét.

Ezek alapján:

Számlázott összeg = Számlán lévő összeg + Külföldi + Belföldi fuvar + Egyéb növelő

Bérmunka

51-s ügyletkód használata esetén viszont más a számítás. Kiszállításkor az 51-s ügyletkód a bérmunka utáni visszaszállítást jelenti. Ebben az esetben csak a rárakódott értéket kell az adatszolgáltatás részévé tenni, ezért a forinteladási ár és nyilvántartási érték különbsége kerül a listára. Bérmunkáról történő visszaérkezés esetén is az 51-s ügyletkódot kell használni. Itt is csak a különbséget kell lejelenteni. Ezt csak akkor lehet végrehajtani, ha erre a mozgásra Vevő visszáru mozgás irányt alkalmaznak, ahol a Beszerzési ár az az érték, amivel a bérmunka után készletre vesszük, az eladási ár az az érték, amilyen nyilvántartási áron a bérmunkára el lett küldve az áru. Ebben az esetben a beszerzési ár (nyilvántartási érték) és a  forinteladási ár különbsége kerül a listára.

Mennyiség

A mennyiséget a KSH által megadott mértékegységre átszámolva kell közölni. A Vámtarifaszámhoz tartozó mértékegységet a Struktúra / Vámtarifa menüpontban Vámtarifaszámonként lehet megadni. Ha a cikk alapmértékegysége és a vámtarifaszám mértékegysége egyaránt Kg vagy kg vagy KG, akkor a program a raktárforgalmi fogyást veszi alapul a Mennyiség mező kiszámolása során. Ha csak a vámtarifaszám mértékegysége Kg vagy kg vagy KG, akkor a tényleges fogyás a Cikktörzs / További adatok menüpontban megadott nettó tömeg alapján lesz kiszámolva. (A Tömeg: Bruttó paraméter beállítása esetén a Bruttó tömeg mezőből veszi a program az értéket.). Ha ettől eltérő mértékegység kerül megadásra, akkor a Cikktörzs / Mértékegységek menüpontban megadható átváltási táblázat alapján számol a program. Ha a Vámtarifaszámban megadott mértékegység nem szerepel az átváltási táblázatban vagy a Vámtarifaszámban nincs megadva mértékegység, akkor a cikk alapmértékegység szerinti fogyása lesz közölve a KSH-val.

Statisztikai érték

A Részletes adatszolgáltatásra kötelezetteknek a Statisztikai forintértéket is közölniük kell. A beviteli ablakban a Statisztikai érték beállításától függ a kiszámítása. Amennyiben teljesen pontos adatokat ismerünk a fuvarköltségekről a Statisztikai érték: Számlázott összeg+Fuvar+Statisztikai díj beállítást lehet alkalmazni.

Beérkezés esetén

Kiszállítás esetén