Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

A cikkek első belföldi forgalomba hozatala vagy saját célú felhasználása után 2023. július 1-től meg kell fizetni az EPR díjat (kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, az angol „extended producers responsibility” mozaikszava)

Amely termékre EPR díjat kell fizetni, a termékdíjat már nem kell megfizetni, kivéve, ha az a nagyobb összeg (az alapszabály, hogy a kettő közül a magasabbat kell fizetni. A díj megfizetését az értékesítési számlán fel kell tüntetni, mely szövegnek azt kell tartalmazni, hogy a díjat ki fizette meg (eladó vagy vevő, ill speciális esetben vevői nyilatkozat alapján nem kerül a díj megfizetésre.

A díjakat a jogszabályban meghatározott cikkekre kell megfizetni, így a cikktörzsben az EPR almenüben lehet az érintett cikkekhez az EPR törzsben (a termékdíjakhoz hasonló szerkezetben) létrehozott díjtételeket kapcsolni. Itt megadható a díjkód és az érintett mennyiség, melyre a rendelkezés szerinti összeget kell fizetni.

Egy cikkhez akár több kód is tartozhat.

EPR díjkód megadása a cikkhez

EPR díjkód megadása a cikkhez

Saját felhasználású csomagolóanyag

Azon termékek esetében, amelyeknél nem vagyunk első forgalomba hozók (gyártótól vásároljuk belföldről) saját felhasználáskor kell megfizetnünk utána az EPR díjat. Tipikusan a zsugorfóliára gondolhatunk, amely után a gyártó nem fizeti meg az EPR díjat, hiszen ez az eladás pillanatában áru és nem csomagolás, EPR díjfizetési kötelezettség akkor merül fel, amikor mi rátekerjük a raklapra.

Ha ezen termékre beállítjuk az EPR díjakat, megadható, hogy saját felhasználású a termék. Ekkor a számlára nem kerül rá a szokásos díjfizetési szöveg, ill. a VevőSzTétEPR állományba sem kerül be a díj, azonban a későbbi bevallásban szerepelni fog.

EPR kód saját felhasználású csomagolóanyagnál

EPR kód saját felhasználású csomagolóanyagnál

Lehetőség van csoportosan is betölteni KF kódokat cikkekhez. Bármely cikkből indulva (tehát nem kell, hogy a majdani táblázatban érintette legyen!) F5:Importálás gombbal elindítható egy csoportos betöltés

EPR kódok csoportos feltöltése fájlból

EPR kódok csoportos feltöltése fájlból

Itt megadható egy XLS fájl, ill. megnyitott táblázat, mely tartalmazza a szükséges oszlopokat

Excel oszlopok összerendelése a betöltendő adatmezőkkel

Excel oszlopok összerendelése a betöltendő adatmezőkkel

vagy egy CSV (pontosvesszővel elválasztott oszlopok, 1250-es kódtábla) szerkezetű táblázat, melynek a következő mezőket kell tartalmaznia:

Cikkszám

KFKód

Mennyiség

Saját

Az oszlopok sorrendje nem számít, de az oszlopneveknek ezeknek kell lenni. Ha olyan KF kódot adunk meg a táblázatban, ami nincs az EPR törzsben, a program felveszi. A mennyiséget kg-ban kell megadni, ha grammban van, azt tizedessel kell jelölni.

Amennyiben a betöltendő táblázat KFKód mezőjében olyan kódokat adunk meg, amelyek a rendelet szerint nem létezhetnek, a program az érintett rekordokat nem tölti be és erről hibalistát ad.

Ha egy számla már elkészült, de utólag derül ki, hogy számlázva lett rajta olyan cikk is, mely érintett az EPR díjazásban, de a számla elkészültekor nem lett neki beállítva EPR díj, a Számlakezelés funkcióban lehet a szűrésekhez egy EPR díj generálás műveletet engedélyezni, mellyel utólag is létrejön a VevőSzTétEPR állományban egy rekord az érintett cikkre, így az utólagos díjszámítás helyes lesz. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy ha a számla már nyomtatva lett, arra ha is rágeneráljuk utólag a hiányzó EPR díjakat, a nyomtatott számlakép már nem fog változni újranyomtatással sem. Azaz ha korábban nem volt EPR érintett cikk, és így nem volt  a megfizetésre utaló szöveg, a rágenerálás után sem lesz, ami ellenkezik a rendelettel. Ezért nyomtatott számla esetében javasoltabb sztornózni a számlát és a díjtörzs cikkekhez rendelése után újra elkészíteni. Ill. egy másik lehetőség, hogy módosító okirat megjegyzésében megadjuk a szükséges szöveget.

 

Kapcsolódó paraméter: EPRDíjPrint, EgyediCikksz