Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Adatsorok összevonása

A lista szerkesztő az adatsorokat a rendezés mezők szerint összevonja. Azaz akkor keletkezik új adatsor, ha valamely rendezés mező értéke változik.

 

Összevonáskor a nem rendezés mezőkben:

A numerikus értékeket összeadja,

A szöveges értékeket felülírja.

 

Ebből látszik hogy szöveges mezőknél nincs igazán értelme, hogy ne legyen rendezés, talán csak akkor, ha a szöveg úgy is csak egy előző rendezés mezővel együtt változhat, ezzel valamelyest gyorsíthatja feldolgozást. (pl ha egy Cikkszám mező rendezés, utána a cikknévnek nem kell feltétlenül annak lennie.)

A formázó minden új szöveges mezőre automatikusan bekapcsolja a rendezést, ezt nincs értelme kikapcsolni.

 

Altáblázatok

A formakódban három szintű altáblázat adható meg, a táblázatok száma az első szinten 1, ez alatt mindkét szintem max 99.

Egy táblázaton belül minden új adatsor újra indítja az alatta lévő szinten lévő altáblákat, azaz kiírja a adatfejlécet, majd az adatokat.

Az egy szinten lévő altáblák párhuzamosan töltődnek ki, azaz a leválogatás egy adatsora akár az összesben hozhat létre új adatsort.

Az első szinten ugyan csak egyetlen táblázat lehet (ez kompatibilitási okokból szükséges), de az lehet üres, és ez esetben a második szint altáblái használhatóak.

Az első szint id-je 1, ennek altáblái 101, 102..., a 101 altáblái 10101 és így tovább.

 

Az első szinten lehet még két speciális tábla: az áfa összesítő és az előleg összesítő.

 

Összesen képzés

Végösszeg képzés:

A program azokból az oszlopokból, amik nem rendezések és numerikusak tud végösszesent számolni. Ehhez az oszlop tulajdonságai között az összegzés mezőt "Részösszeg és végösszeg képzés" vagy "Csak végösszeg képzés"-re kell állítani. (lásd: Oszlop tulajdonságok ablak)

Részösszeg képzés:

Azoknak az oszlopoknak a változásakor, amik rendezések és az oszlop tulajdonságai között az összegzés mező "Van"-on áll, a program részösszesent fog generálni azokról az oszlopokból amelyek nem rendezések, numerikusak és tulajdonságai között az összegzés "Részösszeg és végösszeg képzés" vagy "Csak részösszeg képzés"-en áll.

 

Az összesen képzés elvileg minden oszlopot képes egy másik oszlop (egység) szerinti bontásban (Pl. Devizanem vagy mértékegység) összegezni. Ha viszont két oszlopot nem azonos bontásban összegezünk, akkor maguk az összesen sorok eléggé széteshetnek. A program egyszerű felsorolásban fogja kirakni az értéket és az egységet mindkét oszlophoz, de ez nem mindig néz ki jól.

Általános szabály lehet, hogy egy táblázaton belül egy összegzési egységet szabad használni, illetve lehet mellette összegezni egység nélkül. Tapasztalatok szerint ennek a megjelenése elég kultúrált.